Zakład elektroniczny BORNICO

+48 48 365 58 22 bornico@bornico.com.pl

Menu

Projekt lamp lotniskowych sterowanych za pomocą radia

lampy lotniskowe działające w sieci mesh

Projekt lamp lotniskowych sterowanych za pomocą radia

Na zamówienie i w bliskiej współpracy z naszym klientem firmą Solutions4GA opracowaliśmy inteligentne, akumulatorowe lampy lotniskowe, spełniające wymagania ICAO oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Produkt został stworzony z myślą o zastosowaniu przede wszystkim na lotniskach lotnictwa ogólnego. Oświetlenie oparte o lampy lotniskowe S4GA pozwalają na odbywanie lotów nocnych oraz zwiększają bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności lotniczych przy ograniczonej widoczności.

Zasilanie akumulatorowe pozwala na blisko miesięczną pracę w gotowości. Wykorzystane wydajne diody LED firmy Cree pozwoliły osiągnąć czas świecenia około 20 godzin pełną mocą. Lampy produkowane są w wersji krawędziowej – białej i progowej – czerwono/zielonej. Załączanie lamp może odbyć się z kabiny pilota z wykorzystaniem radiostacji będącej obowiązkowym wyposażeniem samolotu. Alternatywą jest załączanie poprzez telefon komórkowy. Sygnał niezależnie czy pochodzi z radiostacji lotniczej nasłuchującej na częstotliwości danego lotniska czy z modułu GSM jest przez centralę przetwarzany i rozsyłany radiowo do lamp pracujących w sieci mesh. Topologia sieci zapewnia redundancję systemu, a przez to niezawodność przy zmieniających się warunkach oraz przy ewentualnych awariach systemu. Zastosowane rozwiązanie zapewnia możliwość rozstawienia lamp w odległości powyżej 100m nawet przy niewielkiej mocy nadajników oraz nisko umieszczonym antenom.
Budowa lamp umożliwia pracę przez cały rok. Ładowanie odbywa się z panelu fotowoltaicznego, więc urządzenia mogą funkcjonować bezobsługowo. Alternatywne jest ładowanie sieciowe.
Zaimplementowane algorytmy pozwalają zdalnie nadzorować system i każdą z lamp z osobna za pomocą typowych wiadomości SMS.

W ramach projektu powstało także oprogramowanie serwisowe do zarządzania lampami lotniskowymi. Służy ono do zmiany konfiguracji oraz analizy pracy lamp. Program działa na komputerach z rodziny Microsoft Windows i łączy się z modułem komunikacyjnym lampy poprzez port USB. Komunikacja z urządzeniem nawiązywana jest automatycznie.
Oprogramowanie posiada następujące funkcje:Lampa lotniskowa sterowana radiowa w paśmie ISM
– ustawianie ilości badanych lamp
– zmiana trybu świecenia (czas, intensywność oraz rodzaj : światło ciągłe, flash)
– wykrywanie lamp
– monitorowanie włączonych lamp
– logowanie pracy lampy do pliku


GermanEnglish